Ilustrace: Mariana Francová

Někdo má skrytý talent pro cvrnkání kuliček, někdo pro distanční běhy ve výškách nad 2 000 m n.m. a někdo pro hru na ukulele. Já mám boží dar vypadat na každé fotce z prázdnin jako olysalá ochechule.

Fotografování své osoby bytostně nesnáším už od doby, kdy se se mnou na základě zaslaného portrétu rozešel moje první láska. Jako důvod byla uvedena ošklivost v pokročilém stádiu, takže od té doby mužům neposkytuju své fotografie ani po několikátém vyžádání. Což se ovšem v případě státních úřadů slučuje s určitými komplikacemi. Nesnáším ale tu zdlouhavou hru na hlavičkadopředu-úsměvvyzubit-ramínkavícvlevo, kterou se mnou v naší digitalizované době hrají úředníci při výrobě pasu. Jsem si totiž jistá, že ve výsledku budu stejně zatčena na letišti v Miami pro dokonalou podobu s mezinárodně hledaným masovým vrahem z Ugandy.

Slavné modelky s oblibou radí nefotogenickému plebsu, kterak pomocí drobných triků nevypadat na momentce jako něco, co právě vypadlo kočce z tlamy. Nechcete-li na fotce připomínat oválenou hlávku zelí, stačí prý obligátně vytrčit nožku před nožku, vyhnout se světlu zářivek, prohrábnout si vlasy prsty a vycenit chrup ve zdání dobrého rozmaru. Cha! I za těchto opatření mám místo předních zubů díru jak vítěz světového šampionátu v těžké váze a moje celková vizáž nápadně připomíná vybombardované Drážďany. Protože jsou ale obrázkové vzpomínky na prázdniny sentimentálně důležité, vyvinula jsem několik zásad, jak je vlastní přítomností příliš nezhyzdit:

Kdo fotí, není v záběru.

Eiffelovku i Golden Gate Bridge navrhl architekt bez vaší maličkosti, která před nimi trapně pózuje na paměť vnukům či vztek kolegyním v práci. Takže si tu exhibici s podpíráním šikmé věže v Pise odpusťte.

Focení krade duši, to ví každej indián.

Pokud přesvědčovací metody selžou, je účinné schovat se dozadu do davu, případě skrýt významnou část obličeje za půllitrem piva. Tuplák je ještě lepší.

Ideální je focení při sportu, kdy buď vykazujete slušnou rychlost a je tedy reálná šance rozmazání záběru, nebo jste kryti brýlemi, helmou a jiným závodníkem.

Největším letním průšvihem jsou samozřejmě fotky v plavkách. Jsou jedinci, kteří dokáží kvůli několika plážovým obrázkům třeba půl roku nežrat! Pokud to není váš případ a doporučení módních magazínů o schopnosti podélně pruhovaných plavek odmaskovat krásnou ženu schovanou uvnitř půltuny zkonzumované čokolády neumíte brát vážně, foťte se bez plavek. Vaše tvary i tvář budou příjemně uvolněné a vaše fotky z prázdnin ocení nejeden kolega. Jak asi myslíte, že vznikla moje portrétová fotka na blog? Tak krásné prázdninové focení všem!

10.7. 2013 pro blog na Idnes.cz

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.