Tour de záchodky

Spousta dobrodruhů Vám bude tvrdit, že na prázdninové cesty potřebujete boty s vibramovou podrážkou, odlehčený batoh o objemu velrybího žaludku, nepotopitelné hodinky a mapy ukradené NASA. Já říkám, že nejdůležitější cestovatelskou dovedností je vždy, všude a včas najít veřejné záchodky a – v případě jistých zemí – je umět erudovaně použít. Tady je pár mých doporučení z míst, kudy jsem nedávno projížděla:

Andorra La Vella je známá velepříjemnou bezdaňovou politikou, díky které je i ta nejmenší díra po granátu vybavena solidním nákupním centrem s vlastními záchodky. Porcelán je evropsky vyvýšený, toaletní papír přítomen v 97% případů. Vzhledem k nákupní politice Vám budou v každém obchodě dávat ochutnat klobásy a cosi podobné Malibu tak vehementně, až si koupíte pět litrů sangrie, dva sýry tak vyzrálé, že dojdou k Vám domů úplně samy, a celou sušenou prasečí nohu. Až vyjedete serpentinami nad údolní nákupní ráje, zjistíte, že výše zmíněné produkty místní kuchyně můžete ze žaludku vyhodit kdekoliv, a to s naprosto úchvatným výhledem na Pyreneje.

Bonifacio je na Francii absolutně nezávislé korsické město umístěné na skalním útesu. Veřejné záchodky nenaleznete, pokud nejste Korsičan nebo nemluvíte plynnou korsičtinou. Lufťákům se doporučuje zapadnout do hospody, kde v rámci menu o několika chodech můžete využít plynatou místnůstku za kuchyní. Ovšem pouze v době, kdy není siesta. Doba trvání siesty je klouzavá a závisí na tom, kolik sklenic pastisu chce ten den Korsičan vypít se svými přáteli. Většinou trvá od 10:00 do 20:00, s malou přestávkou na práci.

Coxen Hole je rumový ráj a je třeba k němu tímto způsobem přistupovat. Kupte si mojito. Použijte toalety přilehlého baru. Kupte si druhé mojito. Použijte toalety přilehlého baru. V případě, že už nedokážete definovat počet spořádaných mojit, běžte to vyplavat do moře. A teď – kolik žraloků vám ukazuje vztyčené prsty?

Dillí je rájem nezávislé turistiky, neb potřebu zde můžete svobodně konat kdekoliv a kdykoliv. Místní tak rutinovaně činí i uprostřed rušné ulice a to jen v lehkém přídřepu. Pokud si chcete hrát na stydlivého bělocha, zajděte s arogantním výrazem bývalého kolonizátora do nádražní čekárny nebo banky. Naleznete klasický turecký hajzlík, který velice pravděpodobně nikdy nesplachoval. Cena roličky toaletního papíru zde odpovídá večeři v Hiltonu, proto pozadí po místním způsobu otřete prsty levé ruky, kterou poté odmočte v připravené konývce s vodou.  Jezte pravou rukou nebo se dejte očkovat proti žloutence.

Edinburgh je whisky a mátovým sosem požehnané místo, kde panák stojí jako u nás velké pivo a velké pivo jako u nás dvojdecka džusu. Neváhejte proto s návštěvou kterékoliv nálevny. Hledání ministerstva úlevy v prapodivném bludišti přístavků za barem bude po třetím panáku příjemným rozptýlením v jinak upršené dovolené!

Orange je plné kavárniček a jeho okolí je přímo zamořeno vinnými sklípky, takže nutnost zaskočit na onu místnost vás zde bude přepadat téměř permanentně. K turistovu překvapení budou toilettes zkonstruovány v turecké nášlapné verzi a zcela po francouzském způsobu nebudou vybaveny toaletním papírem. Schovávejte si proto ubrousky od croissantů k snídani a nechoďte do místnosti bosí, leda byste si zrovna léčili bradavice. Umístěte podrážky bot co nejvíce dozadu šlapek a kontrolovanou silou proudu moči dílo vykonejte. Při splachování buďte připraveni rychle uskočit až za dveře místnůstky, neb systém oplachuje i širší okolí porcelánové oblasti a to až do výše očí.

Las Vegas je ráj laciného piva, kterým chtějí hrací domy podpořit chuť oteplákovaných amíků naházet do jednorukých banditů i poslední dolar. Toalety jsou bez vyjímky luxusní místnosti o metráži průměrného bytu a jsou standardně vybavené papírem, ubrousky, voňavkami, jedním služebným černochem zpívajícím soulové pecky a intarzovaným stropem. Moc se tady nezdržujte, dvacet kilometrů odsud začínají krásné hory a národní parky.

Londýn je meka veřejných záchodků a ty nejhezčí můžete najít ve Westminsteru a Greenwichi. Toilets hledejte na lodích městské hromadné dopravy po Temži nebo v blízkosti stanic metra, ovšem nikoliv přímo v metru. Jako prevence teroristickým útokům nejsou odpadkové koše ani záchodky v londýnském metru přítomny, snad aby byl útočník s nohama křížem nucen vyběhnout do nejbližšího křoví a tam pod vlivem úlevného procesu přehodnotit svůj záměr škodit lidstvu. Pamatujte rovněž, že vstup do hlavních muzeí a galerií je dobrovolný, takže pokud tam jdete vykonat potřebu a pak se chvíli porozhlédnete po obrazech mistrů nebo mumiích čórnutých v Egyptě, za libru to bude akorát. Při použití umyvadel počítejte s opařeninami 1.-2. stupně, neb kohoutky na horkou a studenou vodu jsou odděleny a vodu můžete na přijatelnou teplotu míchat pouze v dlaních opatřených současně puchýři i omrzlinami.

Reykjavík je místo bazény a veřejnými záchodky oplývající. U každé pamětihodnosti najdete jedny, snad aby nucením stižený cestovatel nevystrkoval pozadí do křoví, odkud mu může hrozit akutní opaření gejzírem. Zvláštností tohoto kraje je kreativita místních domorodců pro výrobu nestandardních pákových baterií, takže před každým umytím rukou řešíte složitý rébus, spuštěním které-li páčky a odkud vlastně bude voda téci. Islandské vnitrozemí je pak památek, silnic i záchodků prosté, takže cestovateli nezbývá než se činit na čerstvém vzduchu. V případě větrných a dešťových smrští, které zde probíhají cca 300 dní v roce, doporučuji fyzikální tabulky pro započítání síly a směru větru. Mně se jednou proti vichřici nepodařilo z dolíčku úlevy postavit na nohy a musela jsem se s pečlivou opatrností odkulit parakotoulem stranou do místa, kde bylo možno bez trapné úhony vstát na všechny čtyři.

Svolvær je bohaté rybami i sanitární infrastrukturou. Úžasné místo, kde s Vámi rybáři vymění plnou mísu pečených ryb za půllitr jakkoliv nekvalitní pálenky. Na břehu jezer jsou v pravidelných intervalech postaveny dřevěné chatky, jejichž slušná rozloha a výzdoba voňavým dřevem zajišťuje dokonalé soukromí a komfort. Toaletní papír ovšem mějte vlastní. Konání nadivoko v létě nezkoušejte, neb komáří sezóna je plném roji a tu poštípanou bambuli byste už zpátky do kalhot nemuseli dostat.

Zurich. V německy sterilní místnosti můžete se švýcarskou přesností hrát v pisoáru kopanou na body. Dámy se vzhledem k anatomickým odlišnostem a nemožnostem musí spokojit s fotografiemi krásných mužů, kteří jsou jistě buď gayové nebo žijí v krásném vztahu se ženami vážícími o dvacet kilogramů méně.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.