Ilustrovala: Mariana Francová

Jakékoliv využití služeb pražské hromadné dopravy připomíná kombinaci opičí dráhy sestavené v rámci armádního přijímače a náštěvy zoologické zahrady. Nepřátelské čety čórujících kapsářů, tulivých frotérů a houmlesáků včetně ekvipáže a zvěřince na vás útočí ze všech stran, zezadu podpořeni divizemi strkavých neurotiků. Smrádek, vznášející se v letní sezóně ve všech soupravách, je ideálním trenažérem odolnosti vůči bojovým plynům. Kravál vyluzovaný telefony, miminy a rapujícími ohluchovadly přítomných pubescentů dosahuje decibelové úrovně startující stíhačky. Na veškeré dění dohlížejí individua s plackou, jež výše zmíněné živly zvesela ignorují a neozbrojené cestující pokutují za přeložení cestovního dokladu napůl. Tohle prostě jinde nezažijete!

Jen co dorazí vůz do stanice, zbystří lovci míst k sezení hlídkující na perónech všechny smysly a začnou taneček pro přípravu startovních pozic. Zkušenější borci už mají geodeticky zaměřenou polohu místa, kde se dveře soupravy otevřou, slabší v matematice musí být silnější v ramenou. Výsledný boj loket na loket před otevřenými dveřmi soupravy je pastvou pro oči a děsivou můrou pro zdravotní pojišťovnu. Záškodnické bratrstvo řidičů vede letitou interní superligu o počet obětí, jimž zavře dveře vozu těsně před nosem. Boduje se také umělecký dojem dopadu spílající oběti na zavřené dveře či beton perónu. Nejvíce je honorováno přivření cestujícího do dveří vozu a následné vlečení nasupené oběti, zvláště pokud z nešťastníka kouká z dopravního prostředku více než padesát procent nebo se mu ze zavazadla v esteticky vyvedených kaskádách koulejí právě nakoupené pomeranče. Kasta chorošů, jež se okolo sebe ohání axiomem starobní nedotknutelnosti a párem francouzských holí, se předstihuje v čase dosažení první kosmické rychlosti při průběhu vagónem na oblíbené místo (v současnosti platný světový rekord je 0,9s a 3 mrtví po cestě). Studentíci vyzbrojení trochou nevinné škodolibosti a hranami aktovek provádějí sabotážní akce cílené na celistvost kolen a punčocháčů v oblasti středního doletu. Všem zmíněným individuím je třeba se v rámci celonárodní hry vyhnout nebo je takticky pobít, a to i za cenu obětí na celistvosti končetin vlastních i okolostojných. Rutinovaný borec si v hromadně se přepravující vřavě pomůže připínáčky vhodně umístěnými v rozích tašky a deratizačním sprejem v klopě saka. Jako bonus pro zvlášť vtíravé kapsáře a revizory umisťuje kovaný Pražák do zadní kapsy kalhot pastičku na myši. Pražáci jsou prostě vždy ve střehu a mylný celorepublikový názor na jejich aroganci by měl jejich život v tak dobrodružném biotopu zahrnout.

Cestování pražskou hromadnou dopravou je pro život užitečnou kombinací výcviku v armádním bootcampu a intenzivního kurzu asertivity. Teprve v přeplněném dopravním prostředku se posílí váš osobnostní rozvoj a procvičí se vaše strategické taktiky pro přežití v divočině. I nejklidnější flegmatici se při tomto výcviku potácejí na samém prahu hypertenze a zasloužilí kardiaci raději chodí pěšky. Přesto jsou nástupní zastávky stále plné frekventantů chtivých přepravy. Proč? Protože celý tento zážitek v trvání 75 min pořídíte jen za 26 Kč! Přitom solidní bootcamp dnes koupíte u zážitkové agentury za 3 560 Kč bez DPH, navazující kurz přežití včetně pojištění a celonožní protézy za 4 890 Kč a lístek do ZOO za 120 Kč. O kurzech asertivity a hodinách psychoanalýzy pro pokročilé ani nemluvě. Proto nechápu, že Pražáky šokovala zpráva o zdražení lístků MHD na nesmyslných 32 Kč. Podle mě má celá ta sranda alespoň cenu tisícovky!

Zdražte Pražákům tramvajenky a to pořádně! Bootcamp pod taktovkou pražské radnice zocelí jejich paže a taktické dovednosti natolik, že se coby k bitvě vycvičený dav přesunou na Hrad a přilehlé parlamentní podhradí a za své peníze si navíc užijí pár pěkných defenestrací.

17.5. 2011 pro blog na Idnes.cz

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.