Ilustrace: Mariana Francová

Přibrala jsem čtyři kila. Za jiných okolností bych se uchýlila do módu „nežer“, ale jak potom mohou být moje Vánoce šťastné a veselé? Zakoupila jsem několik ženských magazínů, aby mi poradily, jaký lifestyle zvolit v případě Vánoc „na sádle“. Od úvodníku až po horoskop jsem nalezla spoustu originálních tipů, jak si neužít Vánoce. Ty jsem zapracovala do jednotné strategie, kterou Vám s chutí představím.

Pravidlem číslo jedna nechť je pro moderní ženu střídmost. Umíráte-li cíleně hlady po celý rok, chraň Vás ruka Jezulátka šáhnout na cokoliv aspoň zdánlivě poživatelného také během Vánoc. Jste-li majitelka dětí a manžela, aspoň to svinstvo ukliďte z dosahu a dohledu, např. za okno do krmítka, k popelnicím nebo ho rozdejte lokální chudině. Jste-li nedisciplinovaná ubožačka, upečte alespoň tradiční sladkosti neoblíbeného druhu a ze špaldové mouky. Budou se Vám hnusit natolik, že si už pro druhý kousek nesáhnete (-1,2 kg za týden) a Váš vosí pas nenaruší nic než chuť na bramborový salát. Proto do něj místo majonézy přidejte kyselý bílý jogurt. Buďte ujištěna, že následnou vlnu zvracení za bulimii považovat nelze (-0,3 kg za každých pět soust). Kapra coby rybu plnou tuku ovšem vynechejte. Místo něj lze s úspěchem servírovat suši (-0,5 kg za týden). Syrová ryba (omatlaná v zeleném křenu), putující na Váš stůl tisíce kilometrů a zaplavující svým odérem polovinu oblíbeného supermarketu, zařídí jedinečnou zábavu na celý večer – silným stiskem stehen a půlek (lze vydávat za pilates) se potivě promodlíte ke kýženému konci mše půlnoční. Protože nejvíce skrytých kalorií je v alkoholických rozehřívadlech, natáhněte si dva svetry a pijte studenou vodu (-2,1 kg za týden). Pro uspokojení orální fixace u pokročilejších odpíraček života doporučuji odumlávat rampouchy – pokud budete mít štěstí, pusa Vám zamrzne až do Tří králů (- 6 kg a nový botox rtů hrazený pojišťovnou).

Dalším drobným trikem k přežití Vánoc s velikostí 32 je nošení oblečení o číslo menšího. Co na tom, že v něm vypadáte jako špatně naditá jitrnice? Kdo nemůže dýchat, nemůže ani jíst. Pokud by někdo chtěl Vaši dietetickou snahu sabotovat, přineste si k němu na návštěvu jídlo vlastní. Rozhodně Vám bude vděčný za přednášku o zdravé výživě doplněnou skvělými ukázkami sojových náhražek (následná rvačka je jednoznačně aerobní činnost a spálíte až 3 500 kJ).

Nejdůležitější součástí vánoční hubnoucí strategie je neustálý pohyb. Kalorie ze studené vody, špaldových placiček a syrové ryby je potřeba co nejrychleji spálit. Buďte proto aktivní a pokud zrovna máte alepspoň vzdáleně na něco chuť, nechť je to chuť k pohybu. Bruslete (- 2 500 kJ za hodinu), sáňkujte (-554 kJ za hodinu) nebo plavejte v zamrzlém rybníce. Amputací promrzlých částí těla shodíte příjemných bonusových pět kilogramů. Pokud zimu nesnášíte, běžte tančit u tyče. Je to velmi populární a k ránu si domů můžete navíc donést nějaký ten groš. Nebo kapavku (-8,3 kg za dva měsíce léčení).

Jste-li obstaravatelkou rodiny, budete mít plnění této strategie trochu těžší. Řve-li rodina hlady až příliš výrazně, dejte na stůl misku s horkou vodou a silicí máty a zázvoru nebo jim doporučte koupel s čokoládovou pěnou. Inhalace voňavých trestí jim chuť k jídlu srazí. V ideálním případě se celá rodina před případným opáčkem v příštím roce zdekuje k tetě Martě, takže Vás nejenže nebudou lákat k cestě hříchu pojídáním klobás, ale dokonce nebudete muset ani uklízet a vařit a hnusné Vánoce přežijete v klidu. V krajním případě, kdy se nebudou chtít ze společné domácnosti hnout ani pod tíhou dušené brokolice a perníčků z fazolí, je prostě postřílejte. V ústavních zařízeních vaří špatně a porce jsou zde příjemně malé. Prvního ledna nového roku si ve svěrací kazajce (nejnovější módní výtvor pro formování postavy) jistě pomyslíte, proč si vlastně lidé na ty Vánoce tak stěžují?

Osobně nechápu, proč bych měla zapírat svoje křivky snažíc se vypadat jak popravčí prkno. Ideál krásy kombinující patnáctiletou lolitku a dvacetiletého blonďáka si nezaslouží ani tak adoraci, jako spíš důkladné vyšetření. Když vidím přehlídku Karla Lagerfelda, mám chuť jít a vypít celý obsah friťáku. Neznám žádnou ženu, které by slušela kozí žebra a kyselý ksicht. Znám jenom ty, kterým sluší život. Bohužel kozích žeber a kyselých ksichtů stále přibývá a ještě je nám to vtloukáno do hlav coby normální mód žití. Z hlediska globálního aspektu je potřeba dodržovat rovnováhu – takže já odcházím vyrovnat stav ve světě do nejbližší krabice s vánočním cukrovím.

Mastné a veselé Vám všem!

13.12. 2010 pro blog na Idnes.cz

2

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.